sobota 18. ledna 2014

18.1.2014

 Ještě před pár hodinami jsem měla na jazyku (nebo bych snad raději měla říct v konečcích prstů?) sáhodlouhou úvahu o tom, jak jsou věci horší než kdy předtím a nespravedlnosti světa, ale dnešní odpoledne mnohé dokázalo změnit. Třeba na tom stejném principu funguje celý život - zašedlá záplava, kterou někdy rozzáří pestrá výjimka a v nás zůstane na určitou dobu hřejivý pocit, který nás zaslepí vůči tomu špatnému. Otázkou zůstává, jestli je to dobře, nebo špatně.

Ve škole začíná jít do tuhého a objetí mé postele je ráno od rána hřejivější. V pondělí jsem se nedokázala přemoct a odevzdaně jsem zůstala v lůžku celé dopoledne. Poštou mi přišla elektronická čtečka, a tak jsem se rozhodla vypracovat krizový maturitní plán. Vybírala jsem čistě podle počtu stránek - nejkratší díla jsem umístila hned na začátek a seznam ukončila těmi, které se dočkaly filmového zpracování. Pro případ, že by mi už vážně hořelo za zadkem. Nemůžu se zbavit pocitu, že ať už čtu cokoliv, vždy se připodobňuji k jedné z postav. A možná právě to dělá ze čtení příjemnou aktivitu. Hledám skryté významy i tam kde nejsou a zamilovala jsem si Malého prince.

V pátek jsem se s úlevou zašila na několik hodin do kuchyně. Blíží se totiž čtyřicáté narozeniny mé oblíbené Tety, což je důvod k oslavě. A s důvodem k oslavě, přichází i důvod pro upečení slavnostního dortu. Dala jsem si záležet na každém detailu, a tak vznikla vynikající chuťová kombinace. Na krabici jsem s pomocí zlatého fixu napsala velké zdobné T. a v sobotu, den oslavy, ji nesla do kubánské restaurace.

Do odjezdu zbývalo posledních pár minut, v lodičkách jsem přešlapovala po chodbě a čekala, než se zbytek rodiny vybatolí. V tu chvíli se otevřely dveře od bočního vchodu. ,,Holky, pes se ještě nevrátil, jeďte samy." prohlásil táta. Čím je ten pes starší, tím tvrdohlavěji se chová. Když se mu zachce, protáhne si venčení o několik hodin a nás nechá čekat doma. Rodiče pak nasedají do auta a projíždí okolní silnice, jestli na jedné z nich neleží sražený. Naučila jsem se o něj nebát. A protože moje máma nikdy neřídí tam, kde to nezná a já jsem poseroutsky neodevzdala vyplněnou přihlášku k autoškole, co mi na stole leží už dva roky, východisko bylo jasné: ,,Nikam nejedeme.". V ten moment se ze zahrady ozvalo známé vytí, posléze nasraný řev mojí mámy ze sprchového koutu, kde se ze psa snažila dostat všechnu černou špínu, a během půl hodiny jsme mohli vyrazit do velkoměsta.

Přála bych vám někdy návštěvu té restaurace. Na zdech byly fixou zapsány vzpomínky všech návštěvníků, rytmická hudba mě nutila vrtět se na lavici a byla jsem ráda, že mám tak malého bratrance a tudíž i záminku k tomu, abych ve svých téměř dvaceti letech mohla trávit čas v dětském koutku a nevypadala u toho moc divně. ,,Mládě, ten číšník se po tobě celou dobu dívá, kdykoliv jde kolem. Ten nejmladší." ozvala se babička. Pravda byla taková, že jestli se díval mým směrem, tak jedině z toho důvodu, aby zjistil, zda se na stole neobjevila nějaká další prázdná sklenička. Seděla jsem v dokonalém zákrytu váz a květin. Z dětského koutku se po chvíli vrátil brantranec s vážným obličejem. ,,Mláďátko? Víš, co je tam napsaný? Prý mě prodají do cirkusu. Ale já nechci do cirkusu.". A do konce večera za jeho brány nevkročil. S narůstajícím počtem drinků se zvětšovala i zábava a sbírka nesmyslných, ale skvělých fotek v telefonu. Ze svého místa jsem se zvedla až někdy po deváté. Ten nejmladší z číšníků ke mně během okamžiku přišel, vzal kabát a pomohl mi se obléknout. Olíbala jsem celou rodinu a spokojená nasedla do auta.

Celý týden jsem se v křeči snažila snižovat bolest, která se znovu začala ozývat, ale marně. Pomohla mi až pohoda dnešního večera.

Dobrou noc, brzy na shledanou.
L.M.

1 komentář:

  1. Také jsem při přípravě na maturitu musela u pěkné řádky knih sáhnout po filmovém zpracování:D škoda jen že nemůžu udělat něco podobného i teď na magistru.. studuji filosofii médií a takové knížky by dopadly na plátně asi hodně vtipně:D a myslím, že už jsem to zmiňovala, ale máš vážně úžasný styl psaní!♥ Jednou bys měla něco vydat!:)

    www.Lorietta.cz

    OdpovědětVymazat