pátek 20. prosince 2013

20.12.2013

Jak jste si určitě všimli, blog zažil nejdelší pauzu ve své tříměsíční historii. Zaměstnávala mě spousta věcí: pečení na rozlučkovou hodinu, testy, přípravy na Vánoce, dárky na poslední chvíli, filmy od Láskomanky, pozdně večerní/brzce ranní vzrušující zprávy od Zimy a přiznávám, notná dávka vlastní lenosti a nedostatku spánku. Přes všechen spěch se toho neudálo mnoho, ale ráda vás zasvětím do střípkovitých událostí uplynulého týdne...

Víkend jsem trávila ve velkoměstě. Spontánně jsem v pátek po škole sbalila oblíbený pestrý kufr, který by svými rozměry ostatním stačil na týdenní pobyt, do krabičky od zásilky dala poslední 4 dortíky jako ochutnávku pro Tetu a dost krkolomě nastoupila do autobusu. Vypila jsem kávu, kterou mi uvařil pětiletý bratranec a večer se společně s nejmladší ze sestřenic procházela ulicemi velkoměsta s krabicí sushi na pozdní večeři z restaurace, kam chodím v poslední době nejraději. Když jsem se prodírala přiopilým davem, někdo posunkem ruky významně zastavil svého kamaráda, aby lámaně řekl: ,,Počkej, koukej! Dívej se! Ta kočka v rudé šále. To byla ale krásná holka!" a zajistil mi tak úsměv na celou cestu do bytu. Jakmile se Teta dozvěděla, že se chystám sobotu strávit nakupováním, předala všechny svoje povinnosti manželovi a dětem a rozhodla se mě doprovázet. Čím jsme starší, tím víc si rozumíme. Baví mě její pohled na život a na svět, má přehled, extravagantnost považuje za umělecké dílo, do kterého není zbytečné investovat, má smysl pro humor, nadhled a nezaměnitelný šarm. ,,Víš, Mládě, pořád se říká, že nejkrásnější věk je ten tvůj - kolem osmnácti, dvacet, žádné starosti, mládí a krása. Ve skutečnosti ti teď ale vůbec nezávidím, podle mě je to nejsložitější období života. Maturita, výběr zaměření, školy, práce, stěhování, vztahy... samé zvraty. Teď mi bude čtyřicet a nikdy jsem nebyla spokojenější - mám, co jsem vždycky chtěla: partnera, skvělý děti, práci, rodinu a teprve teď si začínám všechno užívat..." povídala po cestě z trhu nezávislých umělců mezi sousty višňového dezertu. Kdyby redaktory časopisů byly ženy jako ona, pravděpodobně bych je začala číst. Vážím si lidí, kteří umějí žít naplno, a přesto ne na úkor štěstí druhých. Lidí milujících dobré jídlo, poznávání a ostatní lidi. Taková je má Teta a taková jsem snad i já.

Se Zimou jsem se ten víkend nesetkala. Ve velkoměstě trávil jen páteční večer, po kterém mi opilý svěřil další z jeho tajemství a oblíbených sexuálních praktik. Nechápu, proč ještě stále pokračuju v těchto nočních konverzacích s člověkem, kterého vůbec neznám. Nevím, proč na jeho popud fotím a následně odesílám své polonahé fotky, stejně tak jako nevím proč přijímám ty jeho. Dávám to do jisté míry za vinu faktu, že sex jsem naposledy měla na začátku srpna, a to ne zrovna příjemný, a tak mi touha pravidelně kolem půlnoci zatemňuje mozek. Nepozval mě na rande, ani jiné setkání, ale začínám o něj z nepochopitelných důvodů stát, možná díky mé nepřiměřené zvědavosti a chuti po experimentu. Líbí se mi představa všeho, co mi po večerech detailně popisuje, ale současně také znervózňuje. Obava z toho, že víc než sex mi chybí nějaký cit, mě od něj odtahuje trochu dál. Je jasné, že dříve nebo později bych si s jeho osobou spojila obojí, což nechci. Předchozí zkušenosti nechť jsou mi ostrašujícím příkladem.

Školních povinností s blížícími se Vánoci výrazně ubylo, a tak jsem konečně mohla sledovat všechny filmy, na které jsem se tak dlouho chystala. Doporučila bych vám Factory girl, film o múze Andyho Warhola plný tolika geniálních myšlenek a Daydream Nation z maloměstského prostředí o středoškolačce, která se pokusí svést svého učitele. Ačkoliv zní jednoduše, zanechal ve mně nějakou stopu.

Vrcholem tohoto týdne měla být moje první sladká zakázka, kterou jsem plánovala už od pátku minulého týdne. Zastavila mne na chodbě jedna z profesorek a požádala  o dvacet dortíků na večírek, který se koná dnes. Všechno záviselo na mě, volná ruka výběru. Nenechala jsem nic v náhodě a ve čtvrtek večer se pustila do pečení, které mi dalo v nemalé míře zabrat. Ve snaze udělat všechno bez jediné chyby jsem používala jen osvědčené recepty, s výjimkou jednoho. Výsledek nebyl nijak otřesný, vezmu-li v potaz ,,Sto lidí, sto chutí.", ale přílišnou sladkost by nikdo nezapřel. Kakaová příchuť se zdála jako spása v případě, že novinka selže. Když jsem třetí plech vkládala do trouby, povolilo mi zápěstí a celý jeho obsah se rozlil do jejích dvířek. Se slzami na krajíčku, zklamaná a nasraná jsem otírala vlhkým hadříkem vnitřek trouby, mezitím co můj pes měl hlavu strčenou pod dvířky a snažil se ze situace vytěžit co nejvíc. Jakmile jsem dveře zavřela, naskytl se mi pohled, který mě donutil smát se ještě v posteli. Bílá srst mého chlupatého kámoše s fleky od čokolády a jeho zuřivá snaha o dokonalé vyčištění vzniklého problému. Nazdobila jsem krabici, abych body nasbírala tam, kde by případně mohly chybět a dnes ráno zakázku předala. Je zvláštní říkat si o peníze někomu, kdo je vám svým způsobem nadřízený. Stejně tak jako nevidět reakce lidí na jídlo, které jsem připravila. Snad bylo všechno v pořádku.

To byl můj týden v poněkud dlouhé zkratce. Teď už se jdu obléknout na tradiční večeři v obložení mých přátel.

Krásný večer.
L.M.

5 komentářů:

 1. Což o to, já mám před sebou ještě rok, ale utíká to strašně rychle :-/ z čeho budeš maturovat? :-)
  Tak.. a pak že Vánoce jsou svátky klidu! Co vím, akorát každý nestíhá :-/
  O jakou tradiční večeři se jedná? :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Podrobný rozpis týždňa. Ako vidím, mala si to dosť nabité a pestré. Súhlasím s Data tree, cez Vianoce to je len stres. :)
  Budem rada, keď sa zúčastníš mojej giveaway- http://fashionhappenss.blogspot.sk/2013/12/1-giveaway-firmoo-okuliare-1-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
 3. Ty takhle zakázkově pečeš? :) To jsi ale šikulka! Já bych asi měla moc velký strach... jenom narozeninové dorty pro rodinu a kamarády mi dávají zabrat :)
  .
  Máš prima tetu. Já mám tu svou taky ráda, i když (protože) není extravagantní :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tohle bylo poprvé, snad ne naposledy. Jsem zvědavá na reakce. Strach mám pochopitelně taky :)

   Vymazat